W poprzednich odcinkach poradnika udało nam się (tzn. mamy nadzieję) udowodnić, że panele winylowe to rodzaj pokrycia podłogowego, które ze względu na liczne zalety funkcjonalne, estetyczne i wytrzymałościowe może budzić zachwyt. Czy zatem, skoro już pewnie większość z Was dziko zakochała się w tym prawie idealnym wytworze ludzkiej techniki podłogowej – warto dalej im słodzić w kolejnych poradniowych wpisach? Jak mawiają niektórzy politycy – jedno co warto na to na pewno stanąć w prawdzie, a żeby jeszcze było wygodniej – oprzeć się równocześnie na faktach. Nie ukrywamy, że nam taka pozycje pasuje i tkwiąc w takiej właśnie – będziemy opisywać dziś rodzaje montażu paneli winylowych chwaląc je tym razem za elastyczność w opisywanym zakresie. Jak zapewne pamiętacie o zagadnienie to otarliśmy się już opisując możliwość położenie paneli na starą podłogę (KLIK). Dziś ten temat postanowiliśmy nieco rozszerzyć i zdradzić Wam parę eksperckich tajników dotyczących klejowych i bezklejowych metod układania LVT na powierzchni.
Po pierwsze powiedzieć trzeba, iż żadna z opisanych poniżej metod nie jest ogólnie 'lepsza' względem innej, czy też po prostu 'najlepsza' i kropka. Należy raczej myśleć w ten sposób, że w niektórych pomieszczeniach dana metoda sprawdzić się lepiej od innej ze względu na rodzaj powierzchni pod pokrycie, a także planowane przeznaczenie podłogi. Bez względu jednak na wybrany rodzaj montażu winyli, podłoże musi być wyrównane (bez dużych pęknięć i zabrudzeń), możliwie najlepiej utwardzone, osuszone i odtłuszczone. A teraz parę słów o wymienionych technikach.
Klejenie czyli tak zwana 'klasyka gatunku'
Jest to najdłużej znana metoda montażu paneli winylowych Bardzo ogólnie rzecz ujmując rozwiązanie to zalecamy w dużych pomieszczeniach, a także gdy mamy zamiar przeprowadzać remont gruntowny., ale o tym w następnym podrozdziale. Jeżeli chodzi zaś o same przygotowania do montażu, to oczywiście podstawowa sprawa – należy mieć możliwie optymalnie wyrównaną podłogę - nierówności nie powinny przekraczać 3 mm/1mb, a także wyposażyć się w odpowiedni dla wytworów danego producenta – klej. Podczas samego procesu montażowego nasi abartowi fachowcy starają się wyjątkowo precyzyjnie i optymalnie rozplanować fugi stosując również ok. 30-centymetrowe przesunięcie wzdłuż krawędzi paneli aby zachować spójność wzoru na całej pokrywanej powierzchni. W większości przypadków zaleca się również przed klejeniem, pozostawienie paneli w pomieszczeniu docelowym na ok. 18-24h celem aklimatyzacji materiału.
Natomiast już na etapie klejenia – najistotniejsze jest bardzo dokładne rozprowadzenie preparatu na całym elemencie oraz należyte dociśnięcie go do podłoża. Co bardzo ważne także - Ilość kleju powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że zbyt gruba warstwa może doprowadzić do wyciśnięcia kleju pod obciążeniem, a zbyt cienka – po prostu do odklejania się paneli od podłoża. Przysłowiową wisienką, czy też jak wolą niektórzy - truskawką na winylowym torcie jest przewalcowanie powierzchni solidnym wałkiem dociskowym, oczywiście po określonym przez producenta czasie pozwalającym na związaniu paneli z klejem.
A może tak bezklejowo, czyli na click lub looselay?
Co warto wiedzieć na początek:
-
System montażu na click
polega na łączeniu ze sobą krawędzi poszczególnych elementów bez stosowania preparatów klejących. Jak to możliwe? Otóż każdy z paneli posiada po jednej stronie wpust i po drugiej stronie – pióro. Do wpustów paneli pierwszego rzędu przykłada się pod właściwym kątem pióra paneli kolejnego rzędu, a ich odpowiednie połączenie zostanie zasygnalizowane każdorazowo dźwiękiem przypominającym kliknięcie, czy też zatrzaśniecie. Warto dodać, że panele w jednym rzędzie połączone są także ze sobą krótszymi bokami.
-
Loose-lay
(z ang. luźny układ) to natomiast panele czy płytki, które właściwie nie mają posiadają i nie potrzebują żadnego systemu montażu – ani kleju, ani nawet systemu zatrzaskowego. Płytki takie są po prostu na tyle ciężkie, że trzymają się razem. Raz położona płytka nie przesuwa się i pozostaje stabilnie na miejscu. dzięki zwiększonej wadze całkowitej pojedynczego elementu oraz specjalnej konstrukcji spodniej części panela.
Kiedy da się bez kleju?
Jak możemy się domyślać - klejenie paneli winylowych powinno gwarantować najbardziej trwałe i stabilne osadzenie nawierzchni, szczególnie w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, ale czy oznacza to, ze przy innych, wygodniejszych i bardziej nowoczesnych sposobach montażu pozbywamy się tych gwarancji? Otóż zależy to od charakteru podłoża i pomieszczenia, w którym wykonujemy prace.
Jeśli na przykład podłoże narażone jest na wysoką wilgotność, takie jak beton podziemny, lepiej zainstalować podłogę na zamek, z zastosowaniem warstwy ochronnej. Zasadniczo, panele winylowe klejone są cieńsze niż panele na zamek typu click. Oznacza to, że mają mniejszą izolację względem twardych powierzchni, takich jak beton. Również jeżeli zależy nam na wrażeniu większej miękkości pod stopą, zalecany jest wybór paneli z zamkiem, czy też paneli loose-lay.
Wielkość pomieszczenia też ma znaczenie. Im większa powierzchnia podłogi montowanej na click tym większe szanse na utratę stabilności połączeń. Tak więc do pomieszczeń o większym metrażu, czy też do pomieszczeń, w których nie chcemy listew dylatacyjnych, podłoga klejona może okazać się lepszym rozwiązaniem. W przypadku z kolei systemu loose-lay – do powierzchni większej niż 16m 2 producenci zalecają zastosowanie opaski antypoślizgowej by zwiększyć trwałość ułożenia. Przy powierzchniach od 64m 2 konieczne jest zastosowanie płynu antypoślizgowego na całej powierzchni
Bardzo ważna z punktu widzenia użytkownika może być też łatwość wymiany czy szybkość montażu. Zamontowanie płytek w systemie loose-lay wymaga niewielkich przygotowań i jest to jeden z najszybszych sposobów montażu – instalację można wykonać dużo szybciej niż w przypadku pozostałych podłóg. Montaż jest bezkierunkowy, a kolejną dużą zaletą jest bezproblemowa wymiana pojedynczej płytki, czy też bezproblemowe jej wyjęcie, co idealnie sprawdzi się w przypadku podłóg technicznych.. W przypadku nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni, płytkę wystarczy podważyć i wyjąć. Dzięki odporności na blaknięcie, nikt nie zauważy wymiany płytki na nową, nawet po wielu miesiącach. Podobne zalety posiadają panele na click Panele klejone – jak już wcześniej podkreślaliśmy gwarantują najbardziej trwałe i stabilne osadzenie nawierzchni, szczególnie w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, jednak ich ułożenie jest bardziej pracochłonne, a łatwa wymiana poszczególnych paneli mocno utrudniona. Warto dodać natomiast, że dostępna jest również ciekawa alternatywa dla kleju, która po części eliminuje wspomniane trudności, a mianowicie - mata z samoprzylepną, wierzchnią warstwą, do której mocuje się panele Historia o tym, że ksywa znanego rapera zrodziła się właśnie z zachwytu nad tym udogodnieniem była by tutaj idealną puentą...gdyby byłą prawdziwa:) Ale o tym i o innych panelowych i wykładzinowych rozterkach poczytacie już w kolejnych odcinkach naszego poradnika. Zapraszamy.